TechCard 2027 · Технологична карта
Подови замазки
Основни условия
Обследване и приемане на основата; геодезическо заснемане; подготовка, шлайфане, фрезоване и обезпрашаване; ремонт на пукнатини; изпълнение на свързани, несвързани и плаващи подови замазки; циментови, калциево-сулфатни, магнезитни, мастик-асфалтови и синтетично-смолни замазки; машинно приготвяне и пневматично транспортиране; ръчно и помпено полагане; саморазливни, самонивелиращи, бързосъхнещи, фиброармирани, армирани, отопляеми и акустични подови системи; замазки с наклон; изпълнение на периферни, разделителни, работни и деформационни фуги; машинно заглаждане, шлайфане и подготовка за крайни настилки; влагов, геометричен и якостен контрол; защита, приемане, разходни норми и остойностяване
Подовите замазки се изпълняват по:
- одобрен архитектурен проект;
- конструктивен проект;
- план на подовите системи;
- план на проектните коти;
- план на наклоните;
- план на сифоните и линейните отводнители;
- план на конструктивните и деформационните фуги;
- проект на подовото отопление или охлаждане;
- акустичен проект;
- топлотехнически проект;
- проект за хидроизолация;
- проект на технологичното оборудване;
- спецификация на материалите;
- спецификация на топло- и звукоизолационните слоеве;
- спецификация на разделителните мембрани;
- спецификация на армировката;
- технологична инструкция на производителя;
- одобрено пробно поле;
- план за контрол и изпитване;
- план за грижи и защита;
- график за изсъхване и последващо покриване;
- план за безопасност.
1. Обща характеристика
1.1. Определение
Подовата замазка е слой или система от слоеве, изпълнени върху носеща основа, междинен разделителен слой или изолационен слой с цел:
- достигане на проектна кота;
- изравняване;
- формиране на наклон;
- разпределяне на натоварванията;
- покриване на тръби и инсталации;
- осигуряване на основа за крайна настилка;
- осигуряване на експлоатационна повърхност, когато продуктът е предназначен за това;
- участие в подова отоплителна или охлаждаща система;
- участие в акустична плаваща система.
1.2. Основни слоеве
Подовата система може да включва:
- носеща плоча;
- ремонтен слой;
- грунд;
- свързващ мост;
- паро- или влагозащитен слой;
- разделителна мембрана;
- топлоизолация;
- звукоизолация;
- периферна лента;
- отоплителни тръби или кабели;
- армировка;
- замазка;
- повърхностна шпакловка;
- грунд за настилка;
- крайно покритие;
- фуги и профили.
1.3. Основни функции
- геометрично изравняване;
- осигуряване на проектна височина;
- пренасяне на експлоатационни товари;
- разпределяне на точкови товари;
- осигуряване на стабилна основа;
- защита на изолационните слоеве;
- обхващане на отоплителни елементи;
- осигуряване на топлинен контакт;
- формиране на наклони;
- осигуряване на повърхност за лепене;
- осигуряване на устойчивост на колела;
- осигуряване на определена износоустойчивост;
- участие в акустичното отделяне.
1.4. Основни етапи
- проектна проверка;
- приемане на сградните условия;
- геодезическо заснемане;
- приемане на основата;
- измерване на влажността;
- проверка на пукнатините;
- механична подготовка;
- обезпрашаване;
- ремонт;
- грундиране или полагане на разделителен слой;
- монтаж на периферна лента;
- монтаж на изолацията;
- монтаж и изпитване на отоплителната система;
- монтаж на армировка;
- поставяне на нивелирни марки;
- приготвяне;
- транспортиране;
- полагане;
- уплътняване;
- нивелиране;
- заглаждане;
- изпълнение на фуги;
- грижи;
- контрол на изсъхването;
- шлайфане при необходимост;
- измерване на влагата;
- приемане.
1.5. Класификация според свързващото вещество
По БДС EN 13813 материалите за замазки се разделят основно на:
- CT — циментови;
- CA — калциево-сулфатни;
- MA — магнезитни;
- AS — мастик-асфалтови;
- SR — синтетично-смолни.
Стандартът разглежда характеристиките на пресните смеси и на втвърдените материали, но конкретните проектни класове се определят според приложението.
1.6. Класификация според връзката с основата
- свързана замазка;
- несвързана замазка;
- плаваща замазка;
- замазка върху отоплителна система;
- замазка върху кухини или специална подложна система;
- комбинирана система.
1.7. Свързана замазка
Свързаната замазка предава напрежения към носещата основа чрез:
- непосредствено сцепление;
- циментов шлам;
- полимермодифициран свързващ мост;
- епоксиден грунд;
- реакционно-смолна връзка.
Критични са:
- якостта на основата;
- грапавостта;
- чистотата;
- влагата;
- моментът на полагане върху свързващия мост;
- съвместимостта;
- дебелината;
- движението на носещата конструкция.
1.8. Несвързана замазка
Несвързаната замазка е отделена от основата чрез:
- полиетиленово фолио;
- битумна мембрана;
- проектен пароизолационен слой;
- специална разделителна мембрана;
- друга одобрена система.
Критични са:
- непрекъснатостта на мембраната;
- застъпването;
- обръщането към стените;
- липсата на пробиви;
- положението на фугите;
- минималната проектна дебелина;
- защитата при движение на работниците.
1.9. Плаваща замазка
Плаващата замазка е изпълнена върху:
- топлоизолация;
- звукоизолация;
- комбинирана изолация;
- еластичен слой;
- отоплителна подложка.
Тя трябва да бъде отделена от:
- стени;
- колони;
- прагове;
- тръби;
- стълби;
- шахти;
- фундаменти;
- неподвижно оборудване;
- съседни конструктивни елементи.
Всеки твърд контакт може да създаде:
- акустичен мост;
- концентрация на напрежение;
- локално напукване;
- ограничаване на деформацията.
1.10. Замазка върху подово отопление
Отопляемата замазка трябва да осигурява:
- пълно обхващане на тръбите или кабелите;
- подходящ топлинен контакт;
- достатъчна механична устойчивост;
- възможност за температурно движение;
- проектни фуги;
- съвместимост с крайната настилка;
- контролиран първоначален отоплителен цикъл.
БДС EN 1264-4:2021 определя изисквания за монтиране на водни системи за отопление и охлаждане, вградени в подови, стенни и таванни конструкции. Стандартът не замества изискванията към останалите подови слоеве.
1.11. Остатъчна влага
Остатъчната влага се оценява според:
- вида на замазката;
- дебелината;
- начина на сушене;
- отопляема или неотопляема система;
- вида на крайното покритие;
- вида на лепилото;
- измервателния метод;
- местата и дълбочината на пробите;
- системната гаранция.
Един и същ числов критерий не се използва за:
- циментова и калциево-сулфатна замазка;
- отопляема и неотопляема система;
- керамика и дърво;
- PVC и паропропускливо покритие;
- електронен влагомер и количествен пробен метод.
1.12. Свиване и движение
Върху поведението на замазката влияят:
- количеството вода;
- видът на свързващото вещество;
- зърнометрията;
- дебелината;
- размерът и формата на полето;
- ограничаването по периферията;
- грижите;
- температурата;
- течение;
- слънчево нагряване;
- подовото отопление;
- деформациите на плочата;
- разположението на отворите;
- различните дебелини.
1.13. Фуги
Фугите могат да бъдат:
- конструктивни;
- сеизмични;
- деформационни;
- разделителни;
- работни;
- периферни;
- контролни;
- технологични;
- около колони;
- около неподвижно оборудване;
- между отоплителни полета;
- между помещения;
- при промяна на геометрията;
- при промяна на дебелината;
- при различни основи.
1.14. Армировка
Възможни видове:
- заварена стоманена мрежа;
- стоманени пръти;
- полипропиленови микрофибри;
- конструктивни синтетични макрофибри;
- стоманени фибри;
- стъклена мрежа;
- алкалоустойчива мрежа;
- комбинирана армировка.
Армировката не предотвратява автоматично всички пукнатини. Тя може да:
- ограничи широчината им;
- разпредели напреженията;
- подобри остатъчната носимоспособност;
- подпомогне поведението около отвори;
- подобри технологичната устойчивост.
Видът, количеството и положението се определят с проект или продуктова система.
1.15. Равнинност
Необходимата равнинност зависи от:
- крайното покритие;
- размера на плочите;
- дължината на паркета;
- дебелината на лепилото;
- натоварването от колела;
- вида на машините;
- проектния визуален критерий;
- необходимия наклон.
Саморазливното наименование на продукт не доказва автоматично постигната равнинност.
1.16. Повърхностна структура
Повърхността може да бъде:
- грубо изтеглена;
- пердашена;
- машинно загладена;
- шлайфана;
- фрезована;
- посипана;
- смолно запечатана;
- предназначена за директна експлоатация;
- предназначена за саморазливна шпакловка;
- предназначена за лепена настилка.
1.17. Типични дефекти
- пластично свиващи пукнатини;
- пукнатини от изсъхване;
- повдигнати краища;
- кухи участъци;
- отлепване от основата;
- прахообразна повърхност;
- разслояване;
- локално смачкване;
- прекомерна порьозност;
- вълнообразност;
- неправилен наклон;
- ниски и високи участъци;
- повърхностни мехури;
- мрежови пукнатини;
- следи от нивелирни водачи;
- студена работна фуга;
- прекъсната периферна лента;
- акустичен мост;
- непокрита отоплителна тръба;
- прекомерна остатъчна влага;
- ефлоресценция;
- корозия на армировка;
- замърсяване с гипс, масло или боя;
- повреда от преждевременно натоварване.
1.18. Основни причини за дефекти
- неподходяща смес;
- прекомерна вода;
- недостатъчно смесване;
- прекомерно смесване;
- неправилна зърнометрия;
- нестабилна основа;
- недостатъчна подготовка;
- изсъхнал свързващ мост;
- липсваща периферна лента;
- неподходяща изолация;
- смачкана изолация;
- неправилна дебелина;
- липсващи фуги;
- течение;
- висока температура;
- замръзване;
- неравномерно сушене;
- ранно включване на отоплението;
- ранно движение;
- ранно покриване;
- локално прегряване;
- неправилно положение на армировката.
1.19. Продуктово и площадково приемане
Продуктовото приемане включва:
- идентификация;
- клас;
- партида;
- срок на годност;
- условия на съхранение;
- декларация на характеристиките;
- технически лист;
- системна съвместимост.
Площадковото приемане включва:
- кота;
- дебелина;
- наклон;
- равнинност;
- фуги;
- сцепление;
- влажност;
- якост;
- повърхност;
- кухини;
- готовност за крайно покритие.
1.20. Разпределение на отговорностите
| Участник | Основна отговорност |
|---|---|
| Архитект | Коти, наклони, настилки и фуги |
| Конструктивен проектант | Натоварвания, деформации и тежки системи |
| ОВК проектант | Подово отопление и охлаждане |
| ВиК проектант | Сифони, канали и преминавания |
| Акустичен проектант | Плаваща и периферно отделена система |
| Производител на материала | Продуктови характеристики |
| Изпълнител | Подготовка, смесване, полагане и грижи |
| Лаборатория | Изпитвания и протоколи |
| Геодезист | Коти, равнинност и наклони |
| Строителен надзор | Контрол в договорния обхват |
| Възложител | Критерии, мостри и приемане |
2. Стандарти и нормативни документи
2.1. Основни стандарти
| № | БДС EN | Област |
|---|---|---|
| 1 | БДС EN 13318:2026 | Термини и определения за подови замазки |
| 2 | БДС EN 13813:2003 | Материали за подови замазки — характеристики и изисквания |
| 3 | БДС EN 1264-1:2021 | Определения и означения за вградени отоплителни системи |
| 4 | БДС EN 1264-2:2021 | Топлинна мощност на подово отопление |
| 5 | БДС EN 1264-3:2021 | Оразмеряване |
| 6 | БДС EN 1264-4:2021 | Монтиране |
| 7 | БДС EN 1264-5:2021 | Топлинна мощност при други повърхности и охлаждане |
Серията БДС EN 1264:2021 е действаща за водни отоплителни и охлаждащи системи, вградени в повърхности.
2.2. Методи за изпитване по серия БДС EN 13892
| Част | БДС EN | Изпитване |
|---|---|---|
| 1 | БДС EN 13892-1:2003 | Вземане на проби, изготвяне и съхраняване на пробни тела |
| 2 | БДС EN 13892-2:2003 | Якост на огъване и натиск |
| 3 | БДС EN 13892-3:2015 | Устойчивост на износване по Böhme |
| 4 | БДС EN 13892-4:2003 | Устойчивост на износване по BCA |
| 5 | БДС EN 13892-5:2003 | Устойчивост на натоварване от въртящо се колело при износващи замазки |
| 6 | БДС EN 13892-6:2003 | Повърхностна твърдост |
| 7 | БДС EN 13892-7:2003 | Устойчивост на износване от въртящо се колело при замазки с подови покрития |
| 8 | БДС EN 13892-8:2003 | Якост на сцепление |
Към датата на картата изброените части са публикувани като действащи стандарти, макар някои да са в периодичен преглед или с решение за бъдещо преработване. Това не ги прави отменени.
2.3. Калциево-сулфатни замазки
| № | БДС EN | Област |
|---|---|---|
| 1 | БДС EN 13454-1:2005 | Свързващи вещества и готови смеси на основа калциев сулфат |
| 2 | БДС EN 13454-2:2019 | Методи за изпитване на калциево-сулфатни свързващи вещества |
БДС EN 13454-2:2019 определя сравнителни методи за изпитване на калциево-сулфатни свързващи вещества и на приложими готови смеси.
2.4. Магнезитни замазки
| № | БДС EN | Област |
|---|---|---|
| 1 | БДС EN 14016-1:2004 | Каустичен магнезит и магнезиев хлорид — определения и изисквания |
| 2 | БДС EN 14016-2:2004 | Методи за изпитване |
БДС EN 14016-1:2004 е действащ за свързващите вещества, използвани в магнезитни замазки по БДС EN 13813.
2.5. Топло- и звукоизолационни продукти
| Продукт | БДС EN |
|---|---|
| Минерална вата | БДС EN 13162:2012+A1:2015 |
| Национални изисквания за MW | БДС EN 13162:2012+A1:2015/NA:2026 |
| Експандиран полистирен | БДС EN 13163:2012+A2:2017 |
| Екструдиран полистирен | БДС EN 13164:2012+A1:2015 |
| Полиуретанови твърди плочи | БДС EN 13165:2012+A2:2016 |
| Фенолна пяна | БДС EN 13166:2012+A2:2016 |
| Клетъчно стъкло | БДС EN 13167:2012+A1:2015 |
За плаваща замазка не е достатъчно изолационният продукт да има само декларирана топлопроводност. Проверяват се още:
- напрежение при натиск;
- деформация;
- пълзене;
- динамична коравина;
- дебелина под товар;
- допустимо експлоатационно натоварване;
- съвместимост с отоплителната система.
Към 2026 г. е публикувано ново национално приложение към БДС EN 13162 за минералната вата, а действащото издание за EPS е БДС EN 13163:2012+A2:2017.
2.6. Допълнителни стандарти
| БДС EN | Приложение |
|---|---|
| БДС EN 1990 | Основи на конструктивното проектиране |
| БДС EN 1991 — приложими части | Експлоатационни и технологични товари |
| БДС EN 1992-1-1 | Носеща бетонна основа и конструктивни слоеве |
| БДС EN 206-1:2026 | Бетон, когато слоят е конструктивен бетон, а не замазка |
| БДС EN 206-2:2026 | Допълнителни правила за бетон |
| БДС EN 14891:2017 | Течна хидроизолация под керамични покрития |
| БДС EN 1504-2:2005 | Защитни системи за бетон, когато са проектно приложими |
| БДС EN 12004-1:2017 | Лепила за последващи керамични покрития |
| БДС EN ISO 17178:2020 | Лепила за паркет |
| БДС EN ISO 22636:2021 | Лепила за еластични и текстилни покрития |
Замазка по БДС EN 13813 не се обявява за конструктивен бетон по БДС EN 206 без отделна проектна основа.
3. Видове по технологията
3.1. Циментова замазка CT
Изпълнява се от:
- цимент;
- минерални добавъчни материали;
- вода;
- добавки;
- фибри;
- фабрична суха смес;
- площадъчно дозирана смес;
- готова смес от бетонов възел, когато е проектно допустимо.
Предимства:
- широко приложение;
- съвместимост с много покрития;
- възможност за вътрешно и определено външно приложение;
- възможност за изпълнение на наклони;
- възможност за машинно полагане;
- възможност за директна експлоатация при подходящ продукт.
Ограничения:
- свиване;
- необходимост от грижи;
- чувствителност към прекомерна вода;
- по-продължително изсъхване при стандартни системи;
- риск от повдигане на краищата;
- риск от пукнатини при големи полета.
3.2. Калциево-сулфатна замазка CA
Може да бъде:
- земно-влажна;
- течна;
- самонивелираща;
- машинно помпана;
- фабрична суха смес;
- силозно доставена система.
Предимства:
- добра разливност;
- висока производителност;
- плътно обхващане на отоплителни тръби;
- ограничено свиване при правилна технология;
- добър топлинен контакт;
- големи безфугови полета само когато са доказани от проекта и системата.
Ограничения:
- чувствителност към продължителна влага;
- необходимост от контрол на повърхностния слой;
- необходимост от шлайфане при някои системи;
- необходимост от съвместим грунд;
- ограничения за мокри помещения;
- недопустимо смесване с циментови остатъци при определени технологии.
3.3. Магнезитна замазка MA
Използва се при:
- специални промишлени помещения;
- сухи интериорни условия;
- подове с определена еластичност;
- системи с дървесни или минерални пълнители;
- реконструкции на съществуващи магнезитни подове.
Ограничения:
- чувствителност към влага;
- риск от хлоридно въздействие върху метал;
- необходимост от специализиран проект;
- необходимост от идентифициране при ремонт;
- несъвместимост с определени покрития и грундове.
3.4. Мастик-асфалтова замазка AS
Изпълнява се като гореща смес от:
- битумно свързващо вещество;
- минерален пълнител;
- пясък;
- минерални добавъчни материали.
Предимства:
- липса на строителна вода;
- бързо охлаждане;
- възможност за ранно последващо изпълнение;
- определена влагозащитна функция;
- приложение в реконструкции.
Ограничения:
- висока температура на полагане;
- пожарен риск;
- необходима специална техника;
- ограничения върху чувствителни изолации;
- необходимост от проектна оценка на деформациите;
- мирис и вентилационни изисквания.
3.5. Синтетично-смолна замазка SR
Може да бъде:
- епоксидна;
- полиуретанова;
- метилметакрилатна;
- полиестерна;
- винилестерна;
- комбинирана.
Използва се за:
- бързи ремонти;
- тънки високоякостни слоеве;
- химически устойчиви подове;
- тежки локални натоварвания;
- машинни зони;
- лаборатории;
- хранително-вкусова промишленост;
- проводими подове.
3.6. Свързана циментова замазка
Основни елементи:
- механично подготвена основа;
- свързващ мост;
- прясна замазка;
- контролирано уплътняване;
- грижи;
- отразени конструктивни фуги.
3.7. Несвързана циментова замазка
Изпълнява се върху разделителен слой, когато:
- директното сцепление не е желано;
- има влагозащитна мембрана;
- съществуващата основа е неподходяща за свързване;
- системата е проектно оразмерена като несвързана.
3.8. Плаваща замазка
Варианти:
- върху EPS;
- върху XPS;
- върху минерална вата;
- върху акустична еластична подложка;
- върху комбинирани плочи;
- върху отоплителна система;
- върху многослойна топло- и звукоизолация.
3.9. Полусуха машинна замазка
Характеризира се с:
- земно-влажна консистенция;
- машинно смесване;
- пневматично транспортиране;
- ръчно разпределяне;
- уплътняване;
- изтегляне по водачи;
- машинно пердашене.
3.10. Течна машинна замазка
Характеризира се с:
- помпено транспортиране;
- висока подвижност;
- нивелиране с рейка;
- обезвъздушаване;
- ограничено ръчно уплътняване;
- висока дневна производителност;
- необходимост от прецизно уплътняване на периферията и отворите.
3.11. Саморазливна изравнителна замазка
Прилага се обичайно като:
- тънък коригиращ слой;
- подготовка под PVC;
- подготовка под LVT;
- подготовка под паркет;
- подготовка под голямоформатна керамика;
- локално или цялостно изравняване.
Саморазливната шпакловка не замества дебела плаваща замазка, освен ако продуктът изрично е предназначен за съответната дебелина и натоварване.
3.12. Дебелослойна самонивелираща замазка
Изпълнява се с:
- циментова система;
- калциево-сулфатна система;
- фиброармирана система;
- бързосъхнеща система;
- помпено полагане.
3.13. Бързосъхнеща замазка
Може да бъде:
- фабрична суха смес;
- специално свързващо вещество с местни добавъчни материали;
- бързовтвърдяваща;
- с контролирано химично свързване на водата;
- система за ранно полагане на покритие.
Понятието „бързосъхнеща“ се доказва чрез продуктовата документация за конкретната:
- дебелина;
- температура;
- влажност;
- крайна настилка;
- измервателен метод.
3.14. Замазка с наклон
Използва се при:
- санитарни помещения;
- душове;
- кухни;
- перални;
- технологични помещения;
- подземни гаражи;
- помещения с линейни отводнители;
- тераси, когато системата е подходяща за външно приложение.
3.15. Фиброармирана замазка
Може да съдържа:
- микрофибри за ограничаване на пластичното свиване;
- макрофибри за остатъчна носимоспособност;
- стоманени фибри;
- комбинирани фибри.
Фибрите не се дозират „на око“ и не заменят проектната стоманена армировка без доказване.
3.16. Замазка със стоманена мрежа
Мрежата се използва за:
- разпределяне на напреженията;
- контрол на пукнатините;
- усилване около отвори;
- плаващи системи;
- тежки натоварвания;
- специфични отопляеми системи.
Мрежата се поставя на проектното ниво чрез:
- дистанционери;
- специални опори;
- повдигане по време на полагане само ако технологията е доказано контролируема;
- предварително сглобена рамка.
3.17. Лека замазка
Изпълнява се с:
- експандиран перлит;
- вермикулит;
- EPS гранули;
- пеностъкло;
- леки минерални агрегати;
- пенобетон;
- клетъчна циментова система.
Използва се за:
- запълване;
- намаляване на собствената маса;
- топлоизолационен подложен слой;
- корекция на голяма височина;
- покриване на инсталации.
Леката замазка не се приема автоматично за достатъчна крайна основа под настилка.
3.18. Високоякостна замазка
Използва се при:
- складове;
- магазини;
- кухни;
- работилници;
- болници;
- подове с колела;
- машинни помещения;
- тънки свързани слоеве;
- директна експлоатация.
3.19. Декоративна замазка
Може да бъде:
- оцветена;
- шлайфана;
- полирана;
- посипана с минерален агрегат;
- запечатана;
- микроциментова;
- циментова декоративна система;
- смолно модифицирана.
3.20. Ремонтна замазка
Включва:
- локално запълване;
- подмяна на кухи участъци;
- ремонт на ръбове;
- възстановяване около сифони;
- корекция на наклон;
- запълване на инсталационни канали;
- бърз ремонт преди настилка;
- усилване на слаб повърхностен слой.
4. Материали, оборудване и спецификации
4.1. Цимент
Специфицират се:
- вид;
- клас;
- производител;
- партида;
- срок;
- съвместимост с добавките;
- изисквания за ранна якост;
- топлоотделяне;
- съдържание на алкали при специални приложения;
- начин на съхранение.
4.2. Добавъчни материали
Контролират се:
- произход;
- зърнометрия;
- максимален размер;
- влажност;
- чистота;
- съдържание на прах;
- органични примеси;
- хлориди;
- сулфати;
- форма на зърната;
- постоянство на доставката.
4.3. Вода
Водата трябва да бъде:
- чиста;
- без вредни масла;
- без агресивни соли;
- без органични примеси;
- с контролирано количество;
- подходяща за циментови смеси.
4.4. Фабрични сухи смеси
Документите съдържат:
- тип по БДС EN 13813;
- клас на натиск;
- клас на огъване;
- клас на износване, когато е приложим;
- клас на сцепление, когато е приложим;
- разход;
- количество вода;
- дебелинен диапазон;
- време за смесване;
- време за работа;
- време за ходене;
- време за покриване;
- допустими настилки;
- допустимо отопление;
- условия за съхранение.
4.5. Добавки
- пластификатори;
- суперпластификатори;
- редуктори на свиването;
- ускорители;
- забавители;
- въздуховъвличащи добавки;
- стабилизатори;
- дисперсии;
- водозадържащи добавки;
- противомразни добавки само при проектно допустими условия;
- добавки за подово отопление.
Не се комбинират добавки от различни системи без доказана съвместимост.
4.6. Фибри
Специфицират се:
- материал;
- дължина;
- диаметър;
- форма;
- якост;
- модул;
- дозировка;
- начин на добавяне;
- време за смесване;
- предназначение;
- съвместимост с помпата;
- влияние върху крайната обработка.
4.7. Армировъчни мрежи
Контролират се:
- диаметър;
- стъпка;
- размер;
- клас на стоманата;
- застъпване;
- положение;
- дистанционери;
- връзване;
- защита от корозия;
- връзка с фугите.
4.8. Свързващи мостове
- циментов шлам;
- полимермодифициран шлам;
- епоксиден грунд;
- епоксиден грунд с кварцов пясък;
- полиуретанов грунд;
- специална контактна суспензия.
4.9. Разделителни слоеве
- полиетиленово фолио;
- битумна мембрана;
- пароизолация;
- влагозащитна мембрана;
- строителен картон;
- специална плъзгаща мембрана;
- комбиниран акустичен слой.
4.10. Периферни ленти
Специфицират се:
- материал;
- дебелина;
- височина;
- динамична характеристика;
- свиваемост;
- устойчивост на влага;
- свързано фолио;
- самозалепваща ивица;
- поведение при пожар.
Лентата трябва да излиза над завършеното ниво до приключване на настилката.
4.11. Топлоизолация
Възможни продукти:
- EPS;
- XPS;
- минерална вата;
- PIR/PUR;
- клетъчно стъкло;
- леки насипни системи;
- комбинирани панели.
Контролират се:
- дебелина;
- натиск;
- деформация;
- пълзене;
- динамична коравина;
- равнинност;
- фуги;
- многослойно разминаване;
- съвместимост с тръбите;
- обща проектна дебелина.
4.12. Калциево-сулфатни материали
Специфицират се:
- вид на свързващото вещество;
- клас;
- консистенция;
- дебелина;
- съвместимост с отопление;
- необходимост от шлайфане;
- режим на проветряване;
- допустима влага;
- грунд за последващо покритие;
- ограничения във влажни помещения.
4.13. Магнезитни материали
Контролират се:
- каустичен магнезит;
- магнезиев хлорид;
- съотношение;
- пълнители;
- дървесни частици;
- влагов режим;
- контакт с метали;
- крайно покритие;
- хлоридна миграция.
4.14. Смолни материали
- епоксидна смола;
- втвърдител;
- кварцов пясък;
- минерален пълнител;
- полиуретанова смола;
- MMA смола;
- проводим пълнител;
- противохлъзгащ агрегат;
- пигмент.
4.15. Нивелирни водачи
Могат да бъдат:
- разтворни майки;
- метални водачи;
- тръбни водачи;
- регулируеми нивелирни марки;
- лазерно контролирани маркери;
- временни профили;
- постоянни разделителни профили.
Временните водачи се отстраняват и каналът се запълва без образуване на студена ивица.
4.16. Фугови профили
- периферни профили;
- деформационни профили;
- конструктивни профили;
- профили за тежки колела;
- профили за мокри помещения;
- неръждаеми профили;
- алуминиеви профили;
- еластомерни вложки;
- временни кофражни профили.
4.17. Основно оборудване
- мобилен смесител;
- пневматична помпа;
- силозна смесителна помпа;
- шнекова помпа;
- бетоновоз;
- хоросанов смесител;
- принудителен смесител;
- лазерен нивелир;
- ротационен лазер;
- нивелирни триноги;
- алуминиеви мастари;
- виброрейка;
- тампер;
- пердашки;
- дискова заглаждаща машина;
- иглен валяк;
- разливна рейка;
- шлайфмашина;
- фреза;
- прахосмукачка;
- влагомер;
- уред за pull-off;
- режеща машина за фуги;
- обезвлажнител;
- вентилатор.
5. Технологична последователност
5.1. Проектна проверка
Проверяват се:
- всички подови коти;
- дебелините на слоевете;
- видовете помещения;
- крайните настилки;
- проектните товари;
- фугите;
- праговете;
- вратите;
- асансьорите;
- стълбите;
- сифоните;
- технологичното оборудване;
- отоплителните кръгове;
- акустичните слоеве;
- ограниченията за собствено тегло;
- участъците с наклон;
- местата за проби;
- графикът за изсъхване.
5.2. Пробно поле
Пробното поле включва според системата:
- подготовка на основата;
- свързващ мост;
- разделителна мембрана;
- изолация;
- периферна лента;
- армировка;
- реална смес;
- реална дебелина;
- уплътняване;
- заглаждане;
- фуга;
- грижи;
- последващо шлайфане;
- проба за крайна настилка.
5.3. Приемане на сградните условия
Проверяват се:
- затворена сграда;
- водоплътен покрив;
- липса на течове;
- защитени отвори;
- температура;
- относителна влажност;
- течение;
- слънчево нагряване;
- възможност за проветряване;
- осигурена вода;
- електрозахранване;
- маршрут за маркучите;
- място за машините;
- място за материалите;
- защита на фасади и общи части.
5.4. Геодезическо заснемане
- определяне на репер;
- проверка на плочата;
- заснемане на високи точки;
- заснемане на ниски точки;
- определяне на фактическата дебелина;
- проверка на вратите;
- проверка на сифоните;
- проверка на стълбите;
- изготвяне на карта;
- решение за корекции.
5.5. Приемане на основата
Основата трябва да бъде:
- носеща;
- стабилна;
- без замръзване;
- без свободна вода;
- без масло;
- без боя;
- без гипсови остатъци;
- без прах;
- без слаб циментов слой;
- без незапълнени отвори;
- с приети пукнатини;
- с определени фуги;
- с приемлива геометрия;
- с достатъчна якост за проектната система.
5.6. Механична подготовка
Според системата се изпълнява:
- диамантено шлайфане;
- фрезоване;
- дробеструене;
- водоструйно почистване;
- механично остъргване;
- премахване на лепила;
- отстраняване на циментово мляко;
- разкриване на здрав агрегат;
- локално изсичане.
5.7. Обезпрашаване
Използва се промишлена прахосмукачка.
Не се приема за достатъчно:
- сухо метене;
- обдухване;
- поливане върху прахообразен слой;
- грундиране върху свободен прах.
5.8. Ремонт на пукнатини
- картиране;
- оценка на причината;
- определяне дали пукнатината е активна;
- отваряне;
- обезпрашаване;
- запълване;
- поставяне на шевни анкери при проектно изискване;
- кварцово посипване при смолни системи;
- отразяване чрез фуга, когато е необходимо;
- контрол.
5.9. Свързващ мост
- основата се навлажнява или грундира според системата;
- не се оставя свободна вода;
- мостът се нанася равномерно;
- замазката се полага в определения технологичен прозорец;
- не се работи върху изсъхнал мост;
- участъците се организират така, че да се осигури връзка „прясно върху прясно“, когато системата го изисква.
5.10. Разделителна мембрана
- основата се почиства;
- мембраната се разгъва без остри гънки;
- фугите се застъпват;
- съединенията се залепват при изискване;
- мембраната се обръща по стените;
- преминаванията се уплътняват;
- повредите се ремонтират;
- движението върху нея се ограничава.
5.11. Периферна лента
Лентата се монтира:
- непрекъснато;
- по всички стени;
- около колони;
- около шахти;
- около тръби;
- около стълби;
- около неподвижни фундаменти;
- при прагове;
- между отоплителни полета, когато е проектно предвидено.
5.12. Монтаж на изолацията
- основата се изравнява;
- плочите се подреждат плътно;
- фугите се разминават;
- вторият слой покрива фугите на първия;
- не се допускат люлеещи се плочи;
- кухините се запълват;
- ръбовете се защитават;
- меката изолация не се смачква;
- трасетата не създават нестабилни мостове;
- при необходимост се полага горно фолио.
5.13. Инсталации в пода
Преди замазката се приемат:
- отоплителни тръби;
- електрически кабели;
- подови кутии;
- канали;
- водопроводи;
- медицински газове;
- слаботокови трасета;
- сифони;
- технологични анкери.
Инсталациите трябва да бъдат:
- фиксирани;
- изпитани;
- маркирани;
- защитени;
- геодезически заснети;
- с предадени снимки.
5.14. Изпитване на подовото отопление
- изпитването се изпълнява преди закриване;
- системата се държи под проектното изпитвателно състояние по време на полагането, когато проектът го изисква;
- повредите се отстраняват преди замазката;
- кръговете се означават;
- трасетата се заснемат;
- изготвя се протокол.
5.15. Монтаж на армировъчна мрежа
- мрежата се разкроява;
- поставят се дистанционери;
- изпълняват се проектните застъпвания;
- мрежата се връзва;
- не се допуска контакт с тръбите;
- усилват се проектните отвори;
- мрежата се прекъсва при проектните фуги;
- положението се проверява преди полагане.
5.16. Приготвяне на площадъчна циментова смес
- проверка на агрегата;
- определяне на фактическата му влажност;
- дозиране;
- добавяне на цимент;
- сухо смесване;
- контролирано добавяне на вода;
- добавяне на добавки;
- добавяне на фибри;
- смесване;
- проверка на консистенцията;
- транспортиране;
- запис на партидата.
5.17. Приготвяне на фабрична суха смес
- използва се чисто оборудване;
- дозира се вода;
- добавя се сухата смес;
- смесва се за определеното време;
- спазва се времето за узряване;
- смесва се повторно при изискване;
- не се добавя допълнително вода;
- материалът се използва в срока на обработваемост.
5.18. Пневматично транспортиране
- машината се позиционира безопасно;
- маркучите се проверяват;
- връзките се осигуряват;
- трасето се огражда;
- изходът се контролира;
- комуникацията между операторите е установена;
- не се разединява маркуч под налягане;
- системата се почиства контролирано.
5.19. Полагане на полусуха замазка
- сместа се разпределя;
- уплътнява се;
- оформят се водачи;
- изтегля се с мастар;
- ниските участъци се допълват;
- повторно се изтегля;
- след достигане на подходящо състояние се пердаши;
- краищата се обработват;
- повърхността се проверява;
- започват грижите.
5.20. Машинно пердашене
- моментът се определя според материала;
- дискът е чист;
- не се добавя вода върху повърхността;
- не се добавя сух цимент;
- машината не създава локални вдлъбнатини;
- периферията се обработва ръчно;
- повърхността не се прегаря;
- не се затваря вода в горния слой.
5.21. Полагане на течна замазка
- полето се затваря;
- всички отвори се уплътняват;
- нивата се маркират;
- сместа се изпомпва;
- разпределя се равномерно;
- нивото се проверява;
- обработва се с разливна рейка;
- обезвъздушава се;
- защитават се входовете;
- изпълнява се режимът за първоначално съхнене.
5.22. Полагане на саморазливна смес
- основата се грундира;
- определя се работният фронт;
- материалът се смесва точно;
- излива се на непрекъснати ивици;
- разнася се с ракел;
- обработва се с иглен валяк, когато системата го изисква;
- мокрите фронтове се съединяват;
- не се допуска технологично прекъсване в поле;
- предпазва се от течение и слънце.
5.23. Замазка с наклон
- нивата на отводняването се приемат;
- определят се вододелите;
- поставят се нивелирни марки;
- наклонът се изтегля;
- около сифона се уплътнява;
- не се образуват обратни наклони;
- проверява се с вода само когато материалът и етапът позволяват;
- хидроизолацията се изпълнява след приемане.
5.24. Работни фуги
При прекъсване:
- ръбът се оформя;
- слабият материал се отстранява;
- фугата се почиства;
- поставя се проектен профил или връзка;
- възстановяването се изпълнява със съвместим материал;
- случайна наклонена студена фуга не се оставя без обработване.
5.25. Контролни и разделителни фуги
Фугите се изпълняват чрез:
- предварително поставен профил;
- прекъсваща лента;
- нарязване;
- кофражна ивица;
- проектен фугов елемент.
Моментът и дълбочината на нарязване се определят според:
- материала;
- дебелината;
- температурата;
- развитието на якостта;
- размера на полето;
- армировката;
- системната инструкция.
5.26. Грижи за циментова замазка
Възможни мерки:
- покриване с фолио;
- защитна мембрана;
- ограничено овлажняване;
- защита от течение;
- защита от слънце;
- контролирана температура;
- ограничаване на движение;
- защита от удар;
- контролирано постепенно проветряване.
5.27. Грижи за калциево-сулфатна замазка
- защита от замръзване;
- защита от ранно течение;
- след първоначалното втвърдяване — контролирано проветряване;
- отваряне на помещенията по технологичния режим;
- отстраняване на повърхностния слой при изискване;
- измерване на влагата;
- защита от повторно намокряне.
5.28. Шлайфане
Шлайфане може да се изисква за:
- отстраняване на повърхностно мляко;
- отваряне на порите;
- отстраняване на слаб слой;
- подобряване на сцеплението;
- корекция на високи точки;
- подготовка за лепене;
- подготовка за смолна система.
След шлайфането се изпълнява пълно обезпрашаване.
5.29. Първоначален отоплителен цикъл
Изпълнява се по:
- проекта;
- БДС EN 1264-4;
- инструкцията за замазката;
- инструкцията за отоплителната система;
- протокол с дати, температури и продължителност.
Не се използва рязко повишаване на температурата за аварийно сушене.
5.30. Измерване на остатъчната влага
- определя се методът;
- определят се точките;
- проверяват се трасетата;
- взема се представителна проба;
- записва се дълбочината;
- записва се температурата;
- изпълнява се измерването;
- резултатът се сравнява с критерия;
- точката се маркира;
- издава се протокол.
5.31. Защита до полагане на настилката
- не се допуска намокряне;
- не се складират тежки товари;
- не се движат метални колела без защита;
- фугите не се запълват случайно;
- повърхността се поддържа чиста;
- отворите се защитават;
- трасетата на отоплението се пазят;
- не се пробива без разрешение;
- замазката се покрива само със съвместима защита.
6. Контрол на качеството
6.1. Проектна документация
| Проверка | Метод | Изискване | БДС EN |
|---|---|---|---|
| Вид на замазката | Проект | Еднозначно определен | БДС EN 13318 |
| Продуктов клас | Спецификация | Проектен | БДС EN 13813 |
| Дебелини | Чертежи | Координирани | Проект |
| Натоварвания | Изчисления | Определени | БДС EN 1991 |
| Фуги | План | Определени | Проект |
| Подово отопление | Проект | Координирано | БДС EN 1264-4 |
| Крайна настилка | Спецификация | Известна | Проект |
| Контролен план | Документ | Одобрен | — |
6.2. Материал за замазка
| Проверка | Метод | Изискване | БДС EN |
|---|---|---|---|
| Тип CT/CA/MA/AS/SR | Маркировка | Проектен | БДС EN 13813 |
| Клас на натиск | Документи или изпитване | Проектен | БДС EN 13892-2 |
| Клас на огъване | Документи или изпитване | Проектен | БДС EN 13892-2 |
| Износване | Документи или изпитване | При изискване | БДС EN 13892-3/4/5/7 |
| Повърхностна твърдост | Изпитване | При изискване | БДС EN 13892-6 |
| Сцепление | Изпитване | При изискване | БДС EN 13892-8 |
| Партида | Документи | Проследима | БДС EN 13813 |
| Срок | Маркировка | Валиден | БДС EN 13813 |
6.3. Добавъчни материали и вода
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Зърнометрия | Документи или ситов анализ | Проектна |
| Влажност | Измерване | Отчетена при дозиране |
| Чистота | Оглед и изпитване | Приемлива |
| Максимално зърно | Документи | Подходящо |
| Вода | Документи или анализ | Подходяща |
| Замърсяване | Оглед | Не се допуска |
| Съхранение | Оглед | Разделено и защитено |
6.4. Основата
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Якост | Изпитване | Проектен критерий |
| Влажност | Одобрен метод | Системен критерий |
| Равнинност | Лазер или мастар | В проектния диапазон |
| Пукнатини | Картиране | Оценени |
| Фуги | Оглед | Отразени |
| Чистота | Оглед | Без замърсяване |
| Прах | Забърсване и прахосмукачка | Отстранен |
| Грапавост | Оглед или профил | Подходяща за връзката |
| Температура | Измерване | В технологичния диапазон |
6.5. Свързващ мост
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Продукт | Маркировка | Системен |
| Разход | Масов баланс | Съгласно системата |
| Покритие | Оглед | Непрекъснато |
| Технологичен прозорец | Времеви запис | Спазен |
| Замърсяване | Оглед | Не се допуска |
| Изсъхване преди замазката | Оглед | Не се допуска при „прясно върху прясно“ |
6.6. Разделителна мембрана
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Вид | Документи | Проектен |
| Застъпване | Измерване | По системата |
| Съединения | Оглед | Затворени |
| Обръщане | Оглед | Непрекъснато |
| Пробиви | Оглед | Ремонтирани |
| Преминавания | Оглед | Уплътнени |
| Повърхност | Оглед | Без гънки, влияещи на системата |
6.7. Изолация и периферна лента
| Проверка | Метод | Изискване | БДС EN |
|---|---|---|---|
| Изолационен продукт | Маркировка | Проектен | БДС EN 13162–13167 |
| Дебелина | Измерване | Проектна | Продуктов стандарт |
| Якост на натиск | Документи | Проектна | Продуктов стандарт |
| Динамична коравина | Документи | Акустичен критерий | Продуктов стандарт |
| Фуги | Оглед | Плътни | — |
| Люлеене | Функционална проба | Не се допуска | — |
| Периферна лента | Оглед | Непрекъсната | — |
| Акустични мостове | Оглед | Не се допускат | — |
6.8. Подово отопление
| Проверка | Метод | Изискване | БДС EN |
|---|---|---|---|
| Тръби | Документи | Проектни | БДС EN 1264-4 |
| Стъпка | Измерване | Проектна | БДС EN 1264-4 |
| Фиксиране | Оглед | Стабилно | БДС EN 1264-4 |
| Изпитване | Протокол | Прието | БДС EN 1264-4 |
| Кръгове | Маркировка | Проследими | БДС EN 1264-4 |
| Фуги | План | Координирани | БДС EN 1264-4 |
| Отоплителен цикъл | Протокол | Изпълнен | БДС EN 1264-4 |
| Трасета | Екзекутивен план | Предадени | — |
6.9. Армировка
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Вид | Документи | Проектен |
| Диаметър | Измерване | Проектен |
| Стъпка | Измерване | Проектна |
| Застъпване | Измерване | Проектно |
| Ниво | Измерване | Проектно |
| Дистанционери | Оглед | Стабилни |
| Фибри | Дозиране | Проектно количество |
| Разпределение | Оглед | Равномерно |
| Прекъсване при фуги | Оглед | По проекта |
6.10. Прясна смес
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Състав | Производствен запис | Проектен |
| Вода | Дозиране | Контролирана |
| Консистенция | Системен метод | В диапазона |
| Температура | Измерване | В диапазона |
| Време на смесване | Запис | Спазено |
| Партида | Запис | Проследима |
| Фибри | Дозиране | Равномерно |
| Обработваемост | Времеви контрол | Не е превишена |
6.11. Геометрия
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Кота | Геодезия | Проектна |
| Дебелина | Пробиви, репери или геодезия | Проектна |
| Равнинност | Мастар или лазер | Проектен критерий |
| Наклон | Нивелация | Проектен |
| Обратен наклон | Водна или геодезическа проба | Не се допуска |
| Прагове | Измерване | Координирани |
| Сифони | Измерване | Проектна кота |
| Преходи | Измерване | Проектни |
6.12. Втвърдена циментова замазка
| Проверка | Метод | Изискване | БДС EN |
|---|---|---|---|
| Якост на натиск | Пробни тела | Проектен клас | БДС EN 13892-1/2 |
| Якост на огъване | Пробни тела | Проектен клас | БДС EN 13892-1/2 |
| Износване | Изпитване | Проектен клас | БДС EN 13892-3/4 |
| Повърхностна твърдост | Изпитване | Проектна | БДС EN 13892-6 |
| Сцепление | Pull-off | Проектно | БДС EN 13892-8 |
| Кухини | Почукване или инструментален метод | В приемния критерий | — |
| Пукнатини | Картиране | Оценени | — |
| Прахообразност | Оглед | Не се допуска | — |
6.13. Калциево-сулфатна замазка
| Проверка | Метод | Изискване | БДС EN |
|---|---|---|---|
| Материал | Документи | Проектен | БДС EN 13813 |
| Свързващо вещество | Документи | Съответстващо | БДС EN 13454-1 |
| Изпитвания | Лаборатория | По метода | БДС EN 13454-2 |
| Повърхностен слой | Оглед | Обработен при изискване | — |
| Влага | Одобрен метод | Системен критерий | — |
| Повторно намокряне | Оглед | Не се допуска | — |
| Грунд | Документи | Съвместим | — |
| Сцепление на покритието | Проба | Прието | — |
6.14. Фуги
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Положение | План и измерване | Проектно |
| Широчина | Измерване | Проектна |
| Дълбочина | Измерване | Проектна |
| Профил | Документи | Проектен |
| Непрекъснатост | Оглед | Осигурена |
| Периферна фуга | Оглед | Свободна |
| Конструктивна фуга | Оглед | Отразена |
| Замърсяване | Оглед | Отстранено |
| Ръбове | Оглед | Неповредени |
6.15. Остатъчна влага
| Проверка | Метод | Изискване |
|---|---|---|
| Метод | План за контрол | Определен |
| Уред | Калибрация | Валидна |
| Места | План | Представителни |
| Дълбочина | Запис | Определена |
| Отопляеми трасета | Сканиране | Защитени |
| Резултат | Протокол | Под приемния критерий |
| Повторна проба | Запис | При несъответствие |
| Разрешение за покриване | Писмено | Издадено |
6.16. Точки за задължително спиране
Работата се спира при:
- липсващ проект;
- неясни коти;
- неясна дебелина;
- неясни фуги;
- неприета основа;
- замръзнала основа;
- свободна вода;
- прах или масло;
- активна пукнатина;
- нестабилна изолация;
- прекъсната периферна лента;
- повредена мембрана;
- неизпитано подово отопление;
- липсващи дистанционери;
- неправилна армировка;
- неизвестен материал;
- материал с изтекъл срок;
- неконтролирано количество вода;
- започнало свързване;
- запушен или повреден маркуч;
- температура извън допустимата;
- опасно течение;
- липсващ работен фронт;
- отклонение на котата;
- обратен наклон;
- ранно напукване;
- ранно замръзване;
- повторно намокряне;
- влажност над приемния критерий.
7. Разходни норми и остойностяване
7.1. Общи принципи
Остойностяването се разделя на:
- обследване;
- геодезия;
- изпитване;
- подготовка на основата;
- ремонт;
- грунд или свързващ мост;
- разделителна мембрана;
- периферна лента;
- топлоизолация;
- звукоизолация;
- отоплителна система;
- армировка;
- материал за замазката;
- добавки;
- фибри;
- смесване;
- помпено транспортиране;
- полагане;
- заглаждане;
- фуги;
- грижи;
- шлайфане;
- сушене;
- контрол;
- защита;
- транспорт;
- мобилизация;
- отпадъци.
7.2. Пазарна база към август 2026 г.
Публичните български предложения към датата на картата показват:
- стандартни саморазливни циментови смеси приблизително от €11,50 до €20 за торба 25 kg;
- специални високоякостни или бързи саморазливни продукти около €40–€47 за 25 kg;
- калциево-сулфатни продукти приблизително €8–€16 за 25 kg или около €21 за 40 kg, според продукта и опаковката;
- публични комплексни ориентири за машинна циментова замазка с дебелина около 60 mm приблизително €25–€31/m²;
- полипропиленови микрофибри около €4–€7 за 600 g, а конструктивните макрофибри могат да надхвърлят €11–€18/kg.
Публичните цени са за конкретни търговски продукти или услуги. Те не доказват:
- еднакъв клас;
- еднаква дебелина;
- еднаква подготовка;
- еднаква армировка;
- еднакви фуги;
- еднаква геометрия;
- еднакъв транспорт;
- еднакво качество;
- включено измерване на влагата;
- включена гаранция за крайно покритие.
7.3. Основни формули
Геометричен обем
V = A × t
където:
- V — обем, m³;
- A — площ, m²;
- t — средна дебелина, m.
Количество суха смес
G = A × d × q
където:
- G — суха смес, kg;
- A — площ, m²;
- d — дебелина, mm;
- q — продуктов разход, kg/m²/mm.
Коригиран обем
Vд = V × kг × kз
където:
- kг — коефициент за геометрични отклонения;
- kз — коефициент за загуби.
Човекочасове
H = A × h
където:
- H — общ труд, ч.ч.;
- h — разходна норма, ч.ч./m².
7.4. Резерви и загуби
| Ресурс | Ориентировъчен резерв |
|---|---|
| Площадъчно смесвана замазка | 5–10% |
| Фабрична суха смес | 3–7% |
| Саморазливна смес | 5–10% |
| Калциево-сулфатна течна замазка | 3–6% |
| Лека замазка | 5–12% |
| Смолна замазка | 5–10% |
| Цимент | 3–5% |
| Пясък | 5–10% |
| Фибри | 5% |
| Армировъчна мрежа | 5–10% |
| Периферна лента | 5–10% |
| Мембрана | 8–15% |
| Изолационни плочи | 5–10% |
| Фугови профили | 5% |
| Грунд | 5–10% |
| Защитно фолио | 10–15% |
7.5. Трудови ставки
| Категория | €/ч.ч. |
|---|---|
| Общ работник | 12–18 |
| Работник по подготовка | 17–27 |
| Замазкаджия | 20–32 |
| Оператор на смесителна помпа | 24–38 |
| Оператор на силозна система | 25–40 |
| Оператор на заглаждаща машина | 22–35 |
| Монтажник на изолация | 18–30 |
| Арматурист | 20–32 |
| Монтажник на отоплителни системи | 22–38 |
| Техник за измерване на влага | 25–42 |
| Лабораторен техник | 25–42 |
| Геодезист с помощник | €50–€90/екип·час |
| Бригадир | 30–46 |
| Технически ръководител | 38–60 |
| Инженер | 55–110 |
7.6. Обследване и измерване
| Дейност | Ориентировъчна цена |
|---|---|
| Визуално обследване | €0,50–€2,00/m² |
| Геодезическа карта на котите | €0,50–€2,50/m² |
| Картиране на пукнатини | €3–€10/m |
| Повърхностно картиране на влагата | €0,50–€2,00/m² |
| Количествено измерване на влагата | €40–€120/точка |
| Pull-off изпитване | €100–€250/точка |
| Пробно анкериране | €80–€300/серия |
| Пробно поле | €250–€2 500/бр. |
| Лабораторни пробни тела | €250–€900/серия |
| Изпитване на натиск и огъване | €300–€1 000/серия |
| Изпитване на износване | €400–€1 500/серия |
7.7. Подготовка на основата
| Дейност | Труд ч.ч./m² | Комплексна цена €/m² |
|---|---|---|
| Почистване | 0,0300–0,0700 | 1–3 |
| Обезпрашаване | 0,0200–0,0500 | 0,80–2,50 |
| Леко шлайфане | 0,0500–0,1200 | 3–8 |
| Средно шлайфане | 0,1000–0,2500 | 6–14 |
| Тежко фрезоване | 0,1500–0,4000 | 12–30 |
| Дробеструене | 0,0300–0,1000 | 4–12 |
| Отстраняване на лепило | 0,1500–0,5000 | 8–25 |
| Локално изсичане | 0,3000–1,0000 | 20–60 |
| Обезмасляване | 0,0500–0,1800 | 3–10 |
7.8. Ремонт на основата
| Дейност | Труд | Комплексна цена |
|---|---|---|
| Циментов ремонт | 0,1000–0,3000 ч.ч./m | €8–€20/m |
| Епоксидно запълване | 0,1500–0,4000 ч.ч./m | €15–€45/m |
| Шевен анкер | 0,1500–0,3500 ч.ч./бр. | €25–€70/бр. |
| Локален ремонт до 10 l | 0,3000–0,8000 ч.ч./бр. | €25–€100/бр. |
| Възстановяване около сифон | 1,0000–3,0000 ч.ч./бр. | €80–€300/бр. |
| Корекция на ръб | 0,2000–0,6000 ч.ч./m | €15–€50/m |
7.9. Грундове и свързващи мостове
| Система | Материал | Комплексна цена €/m² |
|---|---|---|
| Дисперсионен грунд | €3–€8/l | 1,50–4,00 |
| Контактен грунд | €3–€8/kg | 2,50–6,00 |
| Циментов свързващ мост | €0,50–€1,50/kg | 2,00–5,00 |
| Полимермодифициран мост | €1,00–€3,00/kg | 3,00–8,00 |
| Епоксиден грунд | €8–€18/kg | 6,00–15,00 |
| Епоксиден мост с кварц | €10–€22/kg | 10,00–25,00 |
| Влагова бариера | €10–€22/kg | 15,00–35,00 |
7.10. Разделителни мембрани
| Материал | Материал €/m² | Монтаж ч.ч./m² | Комплексно €/m² |
|---|---|---|---|
| PE фолио | 0,50–1,50 | 0,0300–0,0600 | 1,50–3,50 |
| Усилено PE фолио | 1,00–3,00 | 0,0400–0,0800 | 2,50–5,50 |
| Битумна мембрана | 4,00–10,00 | 0,1200–0,2500 | 8,00–18,00 |
| Специална пароизолация | 2,00–8,00 | 0,0500–0,1200 | 4,00–12,00 |
| Акустична мембрана | 5,00–20,00 | 0,0800–0,1800 | 9,00–28,00 |
7.11. Периферни ленти
| Вид | Материал €/m | Монтаж ч.ч./m | Комплексно €/m |
|---|---|---|---|
| Стандартна PE лента | 0,20–0,60 | 0,0200–0,0500 | 0,80–2,00 |
| Лента с фолио | 0,40–1,20 | 0,0300–0,0600 | 1,20–3,00 |
| Акустична лента | 0,80–2,50 | 0,0300–0,0700 | 1,80–4,50 |
| Специална висока лента | 1,50–4,00 | 0,0400–0,0800 | 3,00–6,50 |
7.12. Топло- и звукоизолация
| Материал | Ориентировъчна цена €/m² |
|---|---|
| EPS 30 mm | 3–6 |
| EPS 50 mm | 5–10 |
| EPS 80–100 mm | 8–18 |
| EPS с повишена якост | 10–25 |
| XPS 30–50 mm | 8–18 |
| XPS 80–100 mm | 16–35 |
| Подова минерална вата 20–30 mm | 8–18 |
| Подова минерална вата 40–50 mm | 14–30 |
| PIR/PUR 30–50 mm | 14–30 |
| Клетъчно стъкло | 25–60 |
| Акустична еластична подложка | 5–25 |
Монтажни норми
| Работа | ч.ч./m² |
|---|---|
| Един слой твърди плочи | 0,0600–0,1200 |
| Два слоя с разминаване | 0,1000–0,2000 |
| Мека акустична изолация | 0,0800–0,1600 |
| Много инсталации | 0,1500–0,3500 |
| Запълване около тръби | 0,1000–0,3000 |
7.13. Армировъчни мрежи
| Мрежа | Материал €/m² | Монтаж ч.ч./m² | Комплексно €/m² |
|---|---|---|---|
| Лека мрежа | 3–6 | 0,0800–0,1600 | 6–12 |
| Средна мрежа | 5–10 | 0,1000–0,2000 | 9–18 |
| Тежка мрежа | 8–18 | 0,1500–0,3000 | 14–30 |
| Алкалоустойчива мрежа | 2–6 | 0,0600–0,1400 | 5–12 |
| Дистанционери | €0,10–€0,50/бр. | — | 1–4/m² |
7.14. Фибри
| Вид | Материална цена | Ориентировъчна добавка към m² |
|---|---|---|
| PP микрофибри | €6–€12/kg | €0,30–€1,00 |
| Синтетични макрофибри | €11–€20/kg | €1,00–€5,00 |
| Стоманени фибри | €1,20–€2,50/kg | €3,00–€12,00 |
| Стъклени фибри | €5–€15/kg | €1,00–€5,00 |
Действителната добавка се изчислява по проектната дозировка, не по универсална стойност.
7.15. Площадъчно смесвана циментова замазка — материали
| Компонент | Ориентировъчна цена |
|---|---|
| Цимент | €120–€180/t |
| Измит пясък | €18–€35/t |
| Сух фракциониран пясък | €40–€90/t |
| Пластификатор | €1,00–€3,00/kg |
| Редуктор на свиването | €2,00–€6,00/kg |
| PP микрофибри | €6–€12/kg |
| Силозен материал CT | €140–€260/t |
| Бързо свързващо вещество | €350–€900/t |
7.16. Фабрични циментови смеси
| Тип | €/25 kg без ДДС |
|---|---|
| Стандартна суха замазка | 3,50–6,00 |
| Полимермодифицирана | 6,00–12,00 |
| Бързосъхнеща | 12,00–25,00 |
| Високоякостна | 15,00–30,00 |
| Ремонтна | 15,00–40,00 |
| Саморазливна стандартна | 10,00–18,00 |
| Саморазливна специална | 18,00–40,00 |
7.17. Разход на суха смес по дебелина
Следващите количества са калкулативни примери при продуктов разход 1,70–2,00 kg/m²/mm.
| Дебелина | Количество kg/m² |
|---|---|
| 3 mm | 5,1–6,0 |
| 5 mm | 8,5–10,0 |
| 10 mm | 17–20 |
| 20 mm | 34–40 |
| 30 mm | 51–60 |
| 40 mm | 68–80 |
| 50 mm | 85–100 |
| 60 mm | 102–120 |
За офериране се използва действителният разход от техническия лист.
7.18. Ръчно изпълнена циментова замазка — трудови норми
| Система | ч.ч./m² |
|---|---|
| Свързана, проста площ | 0,3500–0,6000 |
| Несвързана | 0,4000–0,7000 |
| Плаваща | 0,5000–0,9000 |
| С мрежа | 0,6000–1,0000 |
| Върху отопление | 0,6000–1,1000 |
| С наклон | 0,8000–1,6000 |
| Малки помещения | 0,9000–1,8000 |
| Много сифони | 1,0000–2,2000 |
| Ремонтни участъци | 1,0000–3,0000 |
7.19. Машинна полусуха циментова замазка
Производителност
| Условия | m²/смяна |
|---|---|
| Големи свободни площи | 350–700 |
| Жилищна сграда | 200–450 |
| Много помещения | 120–300 |
| Много наклони | 60–180 |
| Ограничен достъп | 80–220 |
| Високо подаване | 100–300 |
Трудови норми
| Дейност | ч.ч./m² |
|---|---|
| Смесване и подаване | 0,0800–0,1600 |
| Разпределяне | 0,0800–0,1800 |
| Уплътняване и изтегляне | 0,1200–0,2500 |
| Пердашене | 0,0500–0,1200 |
| Периферни детайли | 0,0300–0,1000 |
| Общо стандартно поле | 0,3000–0,6000 |
| Общо сложни помещения | 0,5500–1,1000 |
7.20. Комплексни цени за циментова замазка
Включват стандартен материал, машинно или ръчно полагане и заглаждане. Не включват изолация, мрежа, значителна подготовка и крайна настилка.
| Система | €/m² |
|---|---|
| Свързана 25–35 mm | 15–25 |
| Свързана 40–50 mm | 18–30 |
| Несвързана 40–50 mm | 20–34 |
| Плаваща 50–60 mm | 24–40 |
| Плаваща 60–70 mm | 28–48 |
| Машинна 50–60 mm, голям обект | 18–30 |
| Машинна 50–60 mm, жилищен обект | 22–35 |
| С фибри | базова цена + €1–€5/m² |
| С мрежа | базова цена + €6–€18/m² |
| Върху отопление | базова цена + €3–€10/m² |
| С наклони | 35–75 |
| Бързосъхнеща | 45–100 |
| Високоякостна | 40–90 |
7.21. Калциево-сулфатни замазки
Материали
| Тип | Ориентировъчна цена |
|---|---|
| Суха смес 25 kg | €7–€15 |
| Суха смес 40 kg | €15–€22 |
| Силозен материал | €170–€300/t |
| Специална бърза CA система | €300–€600/t |
Трудови норми
| Дейност | ч.ч./m² |
|---|---|
| Подготовка на полето | 0,0800–0,1800 |
| Помпено полагане | 0,0800–0,1600 |
| Нивелиране | 0,0500–0,1200 |
| Обезвъздушаване | 0,0300–0,0800 |
| Общо голяма площ | 0,1800–0,3500 |
| Общо жилищни помещения | 0,3000–0,6000 |
| Шлайфане | 0,0600–0,1800 |
Комплексни цени
| Система | €/m² |
|---|---|
| CA 35–45 mm | 22–35 |
| CA 45–55 mm | 25–42 |
| CA върху отопление | 28–48 |
| CA с изолация и периферна лента | 40–75 |
| Шлайфане и обезпрашаване | +€4–€10/m² |
| Специална бърза CA система | 45–90 |
7.22. Саморазливни смеси
Материал
| Тип | €/kg |
|---|---|
| Стандартна циментова | 0,45–0,80 |
| Калциево-сулфатна | 0,35–0,70 |
| Бързовтвърдяваща | 0,70–1,50 |
| Фиброармирана | 0,80–1,60 |
| Високоякостна | 1,00–2,00 |
| За дървени основи | 1,00–2,20 |
Трудови норми
| Дебелина | ч.ч./m² |
|---|---|
| 2–3 mm | 0,0800–0,1600 |
| 4–5 mm | 0,1000–0,2000 |
| 6–10 mm | 0,1400–0,2800 |
| 10–20 mm | 0,2000–0,4000 |
| 20–40 mm | 0,3000–0,6000 |
| Малки помещения | базова норма × 1,30–2,00 |
Комплексни цени с грунд
| Дебелина | €/m² |
|---|---|
| 2 mm | 6–10 |
| 3 mm | 8–14 |
| 5 mm | 12–22 |
| 10 mm | 22–40 |
| 20 mm | 40–75 |
| 30 mm | 58–105 |
| 40 mm | 75–135 |
| Специална бърза система | +30–100% |
7.23. Лека замазка
| Система | Материал €/m³ | Комплексно €/m³ |
|---|---|---|
| EPS гранули | 80–150 | 150–260 |
| Перлитова | 100–180 | 180–320 |
| Пенобетон | 70–130 | 120–220 |
| Лек минерален агрегат | 100–220 | 180–350 |
| Пеностъклен гранулат | 180–350 | 280–500 |
По площ:
| Средна дебелина | €/m² |
|---|---|
| 30 mm | 8–18 |
| 50 mm | 12–28 |
| 80 mm | 20–40 |
| 100 mm | 25–50 |
| 150 mm | 38–75 |
Носещият горен слой се калкулира отделно.
7.24. Магнезитна замазка
| Позиция | Ориентировъчна цена |
|---|---|
| Материал | €40–€100/m² |
| Подготовка | €8–€25/m² |
| Полагане | €20–€50/m² |
| Шлайфане и запечатване | €15–€40/m² |
| Комплексна система | €80–€180/m² |
| Ремонт | €100–€250/m² |
Магнезитните системи се оферират след изпитване на съществуващата основа и влаговия режим.
7.25. Мастик-асфалтова замазка
| Позиция | Ориентировъчна цена |
|---|---|
| Материал и специализиран транспорт | €35–€70/m² |
| Полагане | €15–€35/m² |
| Минерално посипване | €2–€6/m² |
| Комплексна система | €55–€110/m² |
| Малък ремонт | €100–€250/m² |
7.26. Синтетично-смолна замазка
| Система | €/m² |
|---|---|
| Епоксиден ремонтен разтвор | 50–120 |
| Епоксидна замазка 5–10 mm | 70–150 |
| Епоксидна замазка 10–20 mm | 110–220 |
| PU замазка | 100–220 |
| PU-cement система | 120–280 |
| MMA бърза система | 140–320 |
| Проводима смолна замазка | 150–350 |
| Химически устойчива система | 180–450 |
Трудови норми
| Дейност | ч.ч./m² |
|---|---|
| Грунд | 0,0600–0,1400 |
| Смесване | 0,0800–0,1800 |
| Полагане | 0,2000–0,5000 |
| Уплътняване | 0,1000–0,2500 |
| Заглаждане | 0,1000–0,2500 |
| Общо | 0,5000–1,2000 |
7.27. Фуги
| Вид | Материал | Монтаж | Комплексна цена |
|---|---|---|---|
| Периферна лента | €0,20–€2,50/m | 0,0200–0,0700 ч.ч./m | €1–€5/m |
| Нарязана контролна фуга | — | 0,0300–0,0800 ч.ч./m | €2–€6/m |
| Запълнена еластична фуга | €1–€5/m | 0,0800–0,1800 ч.ч./m | €5–€15/m |
| Алуминиев профил | €8–€40/m | 0,1000–0,2500 ч.ч./m | €15–€55/m |
| Тежък профил | €30–€150/m | 0,2000–0,6000 ч.ч./m | €50–€220/m |
| Конструктивна система | €80–€400/m | 0,5000–1,5000 ч.ч./m | €120–€600/m |
7.28. Шлайфане и повърхностна подготовка
| Дейност | ч.ч./m² | Комплексна цена €/m² |
|---|---|---|
| Леко шлайфане | 0,0400–0,1000 | 3–7 |
| Средно шлайфане | 0,0800–0,1800 | 5–12 |
| Тежко шлайфане | 0,1500–0,3500 | 10–25 |
| Шлайфане на CA повърхност | 0,0600–0,1800 | 4–10 |
| Обезпрашаване | 0,0200–0,0500 | 0,80–2,50 |
| Локална корекция | 0,1500–0,5000 | 10–35 |
7.29. Машини
| Машина | €/маш.ч. | €/мсм |
|---|---|---|
| Пневматична помпа за замазка | 70–140 | 560–1 120 |
| Силозна смесителна помпа | 90–180 | 720–1 440 |
| Шнекова помпа | 60–120 | 480–960 |
| Принудителен смесител | 30–70 | 240–560 |
| Бетоновоз | 70–120 | 560–960 |
| Бетонпомпа | 120–220 | 960–1 760 |
| Заглаждаща машина | 25–60 | 200–480 |
| Шлайфмашина | 40–100 | 320–800 |
| Фреза | 60–120 | 480–960 |
| Дробеструйна машина | 100–220 | 800–1 760 |
| Промишлена прахосмукачка | 20–45 | 160–360 |
| Режеща машина за фуги | 25–60 | 200–480 |
| Обезвлажнител | 15–40 | 120–320 |
| Вентилатор | 5–15 | 40–120 |
7.30. Транспорт и логистика
| Позиция | Цена |
|---|---|
| Доставка на пясък до 50 km | €120–€300/курс |
| Доставка на цимент | €100–€250/курс |
| Доставка на сухи смеси | €80–€250/палетна доставка |
| Силоз — мобилизация | €500–€2 000 |
| Пневматична машина — мобилизация | €250–€800 |
| Помпа — мобилизация | €300–€1 200 |
| Допълнителен маркуч | €1–€3/m·ден |
| Вертикално подаване | +10–40% |
| Престой на машина | €50–€120/h |
| Извозване на отпадък | €80–€250/курс |
7.31. Минимални количества
| Площ | Корекция |
|---|---|
| Под 20 m² | минимална цена или +80–200% |
| 20–50 m² | +40–100% |
| 50–150 m² | +15–50% |
| 150–500 m² | стандартна цена |
| 500–2 000 m² | серийна оптимизация |
| Над 2 000 m² | договорна производствена цена |
7.32. Пример 1 — машинна плаваща циментова замазка
Изходни данни:
- площ: 1 000 m²;
- средна дебелина: 60 mm;
- полусуха машинна технология;
- периферна лента;
- PE мембрана;
- PP микрофибри;
- без топлоизолацията;
- стандартна жилищна геометрия.
| Позиция | Количество | Общо |
|---|---|---|
| Геодезия и подготовка | 1 000 m² | €3 500 |
| PE мембрана | 1 100 m² | €2 500 |
| Периферна лента | 650 m | €1 300 |
| Материал за замазка | 60 m³ | €12 000 |
| Фибри | 1 комплект | €1 500 |
| Машинно смесване и подаване | 1 000 m² | €5 000 |
| Полагане и пердашене | 1 000 m² | €9 000 |
| Фуги | 450 m | €2 250 |
| Грижи и защита | 1 000 m² | €2 000 |
| Контрол и влагови проби | 1 комплект | €2 000 |
| ОБЩО | €39 050 |
Ориентировъчно: €39,05/m²
7.33. Пример 2 — отопляема калциево-сулфатна замазка
Изходни данни:
- площ: 1 500 m²;
- течна CA система;
- отоплителни тръби са в отделен договор;
- средна проектна дебелина според системата;
- периферна лента;
- силоз и помпа;
- последващо шлайфане.
| Позиция | Общо |
|---|---|
| Геодезия | €2 500 |
| Проверка на изолацията | €1 500 |
| Периферна лента и уплътняване | €3 000 |
| CA материал | €30 000 |
| Силоз и помпена техника | €8 000 |
| Полагане и нивелиране | €12 000 |
| Шлайфане и обезпрашаване | €9 000 |
| Фуги и профили | €4 000 |
| Влагови измервания | €2 000 |
| Отоплителен протокол | €1 500 |
| ОБЩО | €73 500 |
Ориентировъчно: €49,00/m²
7.34. Пример 3 — саморазливна подготовка под PVC
Изходни данни:
- площ: 800 m²;
- средна дебелина: 4 mm;
- механично шлайфане;
- дисперсионен грунд;
- стандартна циментова саморазливна смес.
| Позиция | Общо |
|---|---|
| Шлайфане | €4 800 |
| Обезпрашаване | €1 200 |
| Грунд | €2 000 |
| Саморазливен материал | €7 600 |
| Смесване и полагане | €4 800 |
| Локални ремонти | €1 500 |
| Контрол на равнинността | €800 |
| ОБЩО | €22 700 |
Ориентировъчно: €28,38/m²
7.35. Пример 4 — замазка с наклон в санитарни помещения
Изходни данни:
- площ: 250 m²;
- 60 помещения;
- 75 сифона;
- циментова бърза система;
- ръчно изпълнение;
- много прагове и малки полета.
| Позиция | Общо |
|---|---|
| Заснемане и разчертаване | €2 000 |
| Подготовка | €2 500 |
| Свързващ мост | €1 500 |
| Бърз материал | €8 500 |
| Полагане с наклони | €10 000 |
| Детайли около сифони | €5 000 |
| Фуги | €1 500 |
| Грижи и защита | €1 000 |
| Контрол | €1 000 |
| ОБЩО | €33 000 |
Ориентировъчно: €132,00/m²
7.36. Пример 5 — плаваща акустична подова система
Изходни данни:
- площ: 600 m²;
- акустична минерална вата;
- два слоя твърда топлоизолация;
- периферна акустична лента;
- PE мембрана;
- армирана циментова замазка;
- жилищна сграда.
| Позиция | Общо |
|---|---|
| Подготовка | €2 000 |
| Акустична вата | €9 000 |
| Твърда топлоизолация | €7 200 |
| Периферна лента | €1 500 |
| PE мембрана | €1 500 |
| Армировъчна мрежа | €7 200 |
| Циментова замазка | €17 000 |
| Фуги | €2 000 |
| Контрол | €1 500 |
| ОБЩО | €48 900 |
Ориентировъчно: €81,50/m²
7.37. Пример 6 — бърза смолна ремонтна замазка
Изходни данни:
- площ: 120 m²;
- дебелина: проектно променлива;
- действащо производствено помещение;
- нощен труд;
- епоксиден разтвор;
- пускане в кратък срок.
| Позиция | Общо |
|---|---|
| Ограждане и прахозащита | €2 000 |
| Фрезоване | €3 000 |
| Обезпрашаване | €600 |
| Епоксиден грунд | €1 800 |
| Смолен разтвор | €10 800 |
| Нощен монтаж | €5 000 |
| Фуги | €1 500 |
| Pull-off контрол | €1 000 |
| ОБЩО | €25 700 |
Ориентировъчно: €214,17/m²
7.38. Корекционни коефициенти
| Условие | Коефициент |
|---|---|
| Големи свободни площи | 0,85–1,00 |
| Площ под 50 m² | 1,40–2,50 |
| Много помещения | 1,20–1,60 |
| Много прагове | 1,15–1,50 |
| Много сифони | 1,30–2,00 |
| Наклонени полета | 1,30–2,20 |
| Действаща сграда | 1,30–2,00 |
| Нощна работа | 1,25–1,50 |
| Ограничено работно време | 1,20–1,70 |
| Вертикално подаване над 20 m | 1,10–1,35 |
| Вертикално подаване над 50 m | 1,25–1,60 |
| Дълъг хоризонтален маркуч | 1,10–1,35 |
| Зимен режим | 1,20–1,70 |
| Ускорено изсъхване | 1,15–1,50 |
| Повишена равнинност | 1,15–1,50 |
| Тежко колелно натоварване | 1,20–1,80 |
| Много фуги | 1,15–1,60 |
| Архитектурно видима замазка | 1,30–2,50 |
| Реконструкция | 1,50–3,00 |
Коефициентите не се умножават механично по максималните им стойности.
7.39. Ресурсни резерви
| Ресурс | Резерв |
|---|---|
| Суха смес | 5–10% |
| Цимент | 3–5% |
| Пясък | 5–10% |
| Добавки | 5% |
| Фибри | 5% |
| Мрежа | 5–10% |
| Дистанционери | 10% |
| Периферна лента | 10% |
| Мембрани | 10–15% |
| Изолационни плочи | 5–10% |
| Фугови профили | 5% |
| Ремонтни материали | 10% |
| Дискове за шлайфане | 15–25% |
| Маркучи | резервна секция |
| Съединители | резервен комплект |
| Заглаждаща машина | резервна машина при голям обект |
| Лазерен нивелир | резервен уред |
| Влагомер | резервен калибриран уред |
8. Безопасни условия на труд
8.1. Общи изисквания
- работата се изпълнява по технологичен план;
- персоналът е обучен;
- машините са технически изправни;
- маркучите са проверени;
- зоните са оградени;
- маршрутите са свободни;
- отворите са обезопасени;
- електрозахранването е защитено;
- прахът се улавя;
- химичните продукти са обозначени;
- има средства за първа помощ;
- има план за аварийно спиране;
- готовите полета са ясно отделени.
8.2. Основни опасности
- циментов прах;
- силициев прах;
- алкално въздействие;
- тежки торби;
- движещи се машини;
- въртящи се пердашки;
- маркучи под налягане;
- електрически ток;
- мокри и хлъзгави повърхности;
- падане в отвори;
- горещ мастик-асфалт;
- смоли и втвърдители;
- изоцианати;
- запалими MMA системи;
- рязане на фуги;
- шум;
- вибрации;
- въглероден оксид от двигатели;
- топлинен стрес;
- замръзване.
8.3. Лични предпазни средства
- каска;
- защитни обувки;
- непромокаеми ботуши;
- алкално устойчиви ръкавици;
- химически устойчиви ръкавици;
- защитни очила;
- лицев щит;
- слухова защита;
- респиратор;
- работно облекло;
- светлоотразително облекло;
- наколенки;
- термозащитно облекло при асфалт;
- предпазен колан при работа до отвори.
8.4. Цимент и сухи смеси
- торбите се отварят внимателно;
- сместа се изсипва от малка височина;
- използва се прахоулавяне;
- очите се защитават;
- кожата се защитава;
- мокрото облекло се сменя;
- не се коленичи в мокра смес без защита;
- има чиста вода за промиване;
- разливите се събират;
- не се използва сгъстен въздух за почистване.
8.5. Силициев прах
При шлайфане и фрезоване:
- използва се затворен кожух;
- използва се подходяща прахосмукачка;
- зоната се изолира;
- персоналът носи респиратори;
- не се допуска сухо метене;
- филтрите се поддържат;
- отпадъкът се събира в затворени чували;
- съседните помещения се защитават.
8.6. Смесителни машини
- предпазителите са монтирани;
- аварийният стоп работи;
- не се бърка в работещ смесител;
- машината се изключва при почистване;
- решетката не се отстранява при работа;
- операторът е обучен;
- агрегатите се подават безопасно;
- двигателят не работи в непроветрено помещение.
8.7. Пневматични помпи и маркучи
- маркучите са за проектното налягане;
- съединенията са осигурени;
- повредени маркучи не се използват;
- трасето е защитено от превозни средства;
- изходът се държи от обучено лице;
- не се насочва към човек;
- запушването се отстранява след обезопасяване;
- системата се разтоварва преди разединяване;
- комуникацията между етажите е постоянна;
- зоната около съединенията е свободна.
8.8. Силози
- основата е стабилна;
- силозът е правилно позициониран;
- зоната е оградена;
- товаренето се контролира;
- не се стои под зареждащи съоръжения;
- заземяването е изпълнено;
- филтрите са поддържани;
- не се влиза в силоза без специална процедура;
- налягането се следи;
- достъпът е ограничен.
8.9. Заглаждащи машини
- операторът е обучен;
- предпазният пръстен е изправен;
- дръжката е стабилна;
- машината не се стартира близо до човек;
- кабелите се държат извън работната зона;
- дискът се сменя при изключена машина;
- не се работи върху нестабилна повърхност;
- не се оставя работеща без надзор.
8.10. Режещи машини за фуги
- трасетата се сканират;
- определя се дълбочината;
- използва се прахоулавяне или мокро рязане;
- операторът носи очила и слухова защита;
- дискът е подходящ;
- защитният кожух е поставен;
- зоната е оградена;
- не се реже над отоплителни тръби без проектна информация.
8.11. Работа с армировъчни мрежи
- използват се ръкавици;
- острите краища се огъват или защитават;
- пакетите са стабилни;
- мрежите се носят от достатъчно лица;
- не се оставят изправени неукрепени;
- рязането се извършва с подходящ инструмент;
- отрезите се събират;
- не се ходи по нестабилна мрежа.
8.12. Подово отопление
- трасетата са известни;
- системата е изпитана;
- не се пробива без сканиране;
- повреда се съобщава незабавно;
- електрическите системи се изпитват от електротехник;
- налягането се наблюдава;
- кръговете са означени;
- колекторите са защитени от удар.
8.13. Смоли
- информационният лист е наличен;
- компонентите се дозират точно;
- използва се вентилация;
- кожата се защитава;
- не се почиства с разтворител;
- смесената маса не се оставя в голям обем при риск от екзотермия;
- разливът се ограничава;
- отпадъците се събират отделно;
- работниците са обучени за сенсибилизация;
- не се допуска открит пламък.
8.14. Мастик-асфалт
- материалът е с висока температура;
- използва се термозащитно облекло;
- съдовете са стабилни;
- зоната е проветрена;
- има пожарогасители;
- няма вода в контакт с горещия материал;
- маршрутът е свободен;
- разливите се ограничават;
- достъпът на неоторизирани лица е забранен;
- осигурява се защита срещу изгаряне.
8.15. Ръчно пренасяне
- торбите се пренасят с колички;
- палетите се разполагат близо до работното място;
- не се усуква тялото под товар;
- тежките елементи се носят от двама;
- маршрутите са равни;
- работата се организира на смени;
- повтарящите се движения се ограничават;
- осигуряват се почивки.
8.16. Отвори и ръбове
- асансьорните шахти са оградени;
- стълбищните отвори са защитени;
- технологичните отвори са покрити;
- покритията са означени;
- маркучите не премахват защитата;
- не се работи назад към незащитен ръб;
- осветлението е достатъчно;
- няма складирани материали до ръба.
8.17. Хлъзгане и спъване
- разливите се почистват;
- маркучите се подреждат;
- кабелите се защитават;
- входовете към прясна замазка се ограждат;
- мокрите стълби се почистват;
- обувките се поддържат чисти;
- нивелирните водачи не остават в проходите;
- отпадъците се изнасят.
8.18. Вентилация
- двигатели с вътрешно горене не работят в затворено помещение без отвеждане;
- смолните пари се отвеждат;
- проветряването не създава технологично вредно течение;
- концентрациите се контролират при чувствителни продукти;
- въздуховодите не насочват прах към съседни помещения;
- след работа се осигурява безопасно време преди достъп.
8.19. Управление на отпадъците
Отделно се събират:
- циментови остатъци;
- сухи смеси;
- пясък;
- пластмаса;
- изолация;
- стомана;
- фибри;
- смоли;
- замърсени съдове;
- асфалтови остатъци;
- шлифовъчен прах;
- опаковки.
Не се допуска:
- изливане на циментова вода в канализация;
- измиване на помпи в шахта без утаяване;
- изливане на смоли;
- изгаряне на изолация;
- смесване на нереагирали химични компоненти;
- изоставяне на остри мрежи;
- неконтролирано разпиляване на прах.
9. Приемане на работите
9.1. Документи преди започване
- одобрен проект;
- план на подовите системи;
- проектни коти;
- план на фугите;
- план на наклоните;
- проект на подовото отопление;
- акустичен проект;
- продуктова спецификация;
- план за контрол;
- пробно поле;
- план за грижи;
- график за изсъхване;
- план за безопасност.
9.2. Документи за материалите
- декларации на характеристиките;
- маркировки;
- партидни номера;
- технически листове;
- класове по БДС EN 13813;
- документи за добавките;
- документи за фибрите;
- документи за мрежите;
- документи за изолацията;
- документи за мембраните;
- документи за фуговите профили;
- срокове на годност;
- условия на съхранение.
9.3. Приемане на основата
- приета носимоспособност;
- приета влажност;
- приета геометрия;
- отстранен слаб слой;
- отстранено замърсяване;
- обработени пукнатини;
- отразени конструктивни фуги;
- запълнени отвори;
- приети инсталации;
- документирани коти;
- приета температура;
- липса на замръзване.
9.4. Приемане на разделителните и изолационните слоеве
- правилен материал;
- проектна дебелина;
- плътни фуги;
- разминаване на слоевете;
- липса на люлеене;
- липса на смачкване;
- непрекъсната мембрана;
- уплътнени застъпвания;
- протокол.
- 9.16. Критерии за непрекъсната периферна лента;
- липса на акустични мостове;
- приети преминавания;
- снимкова документация.
9.5. Приемане на подовото отопление
- правилни тръби;
- проектна стъпка;
- стабилно закрепване;
- изпитвателен протокол;
- означени кръгове;
- екзекутивен план;
- координирани фуги;
- защитени колектори;
- протокол за първоначален отоплителен цикъл;
- липса на течове.
9.6. Приемане на армировката
- правилен вид;
- правилен диаметър;
- правилна стъпка;
- правилни застъпвания;
- проектно ниво;
- стабилни дистанционери;
- правилно усилване;
- правилно прекъсване при фуги;
- проектна дозировка на фибрите;
- равномерно разпределение.
9.7. Приемане на прясната смес
- правилен тип;
- правилна партида;
- контролирано количество вода;
- правилно смесване;
- проектна консистенция;
- подходяща температура;
- равномерни фибри;
- работа в срока на обработваемост;
- липса на повторно разреждане;
- проследим производствен запис.
9.8. Приемане на циментовата замазка
- проектна дебелина;
- проектна кота;
- проектен наклон;
- приета равнинност;
- правилни фуги;
- правилна периферия;
- приети пукнатини;
- липса на нестабилни участъци;
- достатъчна якост;
- приета повърхност;
- изпълнени грижи;
- приемлива остатъчна влага.
9.9. Приемане на калциево-сулфатната замазка
- правилен CA продукт;
- проектна дебелина;
- приета геометрия;
- правилни фуги;
- обработен повърхностен слой;
- липса на повторно намокряне;
- приета остатъчна влага;
- съвместим грунд;
- приета повърхностна якост;
- протокол за отоплителния цикъл;
- защита до покриването.
9.10. Приемане на замазката с наклон
- проектни коти;
- проектен вододел;
- правилен наклон;
- липса на обратни наклони;
- стабилен детайл около сифона;
- проектна дебелина;
- правилни фуги;
- липса на локални вдлъбнатини;
- приета връзка с хидроизолацията;
- изпълнена контролна проба.
9.11. Приемане на саморазливната замазка
- правилен продукт;
- правилен грунд;
- проектна дебелина;
- равномерно поле;
- липса на студени фуги;
- липса на мехури;
- липса на прахообразност;
- липса на отлепване;
- проектна равнинност;
- приета остатъчна влага;
- приета готовност за лепене.
9.12. Приемане на смолната замазка
- приета механична подготовка;
- проектен грунд;
- проектен състав;
- точна дозировка;
- проектна дебелина;
- прието сцепление;
- липса на кухини;
- липса на мехури;
- правилни фуги;
- достатъчно втвърдяване;
- проектна химична устойчивост;
- протокол за пускане в експлоатация.
9.13. Приемане на фугите
- съответствие с плана;
- непрекъснатост;
- правилна широчина;
- правилна дълбочина;
- правилен профил;
- свободна периферна фуга;
- отразена конструктивна фуга;
- чисти ръбове;
- липса на твърдо запълване при подвижна фуга;
- правилна връзка с крайната настилка.
9.14. Приемане преди крайна настилка
Преди покриване се изискват:
- приета геометрия;
- приета повърхностна якост;
- прието сцепление при необходимост;
- приета остатъчна влага;
- приключил отоплителен цикъл;
- приети фуги;
- отстранен прах;
- отстранени замърсявания;
- извършено необходимо шлайфане;
- писмено разрешение за последваща работа.
9.15. Документи при предаване
- декларации на характеристиките;
- технически листове;
- производствени записи;
- партидни номера;
- протоколи за основата;
- геодезически протоколи;
- карта на дебелините;
- протоколи за пукнатините;
- протоколи за мембраните;
- протоколи за изолацията;
- протоколи за подовото отопление;
- протоколи за армировката;
- протоколи за пробните тела;
- протоколи за якост;
- протоколи за сцепление;
- протоколи за износване;
- протоколи за остатъчната влага;
- протокол за отоплителния цикъл;
- карта на фугите;
- снимкова документация;
- списък на ремонтите;
- инструкция за защита;
- инструкция за последващи покрития;
9.16. Приемо-предавателен приемане
| Работите се приемат, когато | Работите не се приемат при | БДС EN |
|---|---|---|
| Терминологията и системата са еднозначни | Неясен или неправилно определен вид замазка | БДС EN 13318 |
| Материалът е проектният тип | Неизвестен CT, CA, MA, AS или SR продукт | БДС EN 13813 |
| Класовете са документирани | Липсваща декларация на характеристиките | БДС EN 13813 |
| Пробите са правилно взети | Непредставителни пробни тела | БДС EN 13892-1 |
| Якостта е проектна | Недостатъчна якост на натиск или огъване | БДС EN 13892-2 |
| Износването е проектно | Неприета износоустойчивост | БДС EN 13892-3/4/5/7 |
| Повърхностната твърдост е достатъчна | Прахообразен или слаб слой | БДС EN 13892-6 |
| Сцеплението е проектно | Отлепване или кухи участъци | БДС EN 13892-8 |
| Основата е приета | Прах, масло, гипс или слаб слой | — |
| Свързващият мост е непрекъснат | Изсъхнал или пропуснат мост | — |
| Мембраната е непрекъсната | Пробиви и отворени съединения | — |
| Изолацията е проектна | Недостатъчна якост или нестабилни плочи | БДС EN 13162–13167 |
| Периферната лента е непрекъсната | Твърди контакти към стени и колони | — |
| Армировката е на проектното ниво | Мрежа, останала върху изолацията | — |
| Фибрите са дозирани | Добавяне „на око“ или неравномерно смесване | — |
| Водата е контролирана | Произволно разреждане | БДС EN 13813 |
| Сместа е използвана в срока | Повторно оживяване на свързващ материал | БДС EN 13813 |
| Котата е проектна | Недопустимо отклонение | — |
| Наклонът е проектен | Обратен наклон или задържане на вода | — |
| Дебелината е проектна | Локално недостатъчна дебелина | — |
| Фугите са по проекта | Закрита конструктивна фуга | — |
| Пукнатините са оценени | Необработени активни пукнатини | — |
| Подовото отопление е изпитано | Закрити неизпитани тръби | БДС EN 1264-4 |
| Отоплителният цикъл е документиран | Рязко или непроверено нагряване | БДС EN 1264-4 |
| Остатъчната влага е приета | Полагане на чувствителна настилка върху влажна замазка | — |
| CA замазката е защитена от влага | Повторно намокряне | БДС EN 13454 |
| Магнезитната система е влагово оценена | Риск от влага и корозия | БДС EN 14016 |
| Смолната замазка е напълно втвърдена | Лепкава или реакционно непълна повърхност | БДС EN 13813 |
| Документацията е пълна | Липсващи протоколи, партиди и измервания | Приложимите БДС EN |
9.17. Препоръчително разделяне на подкарти
- обследване на подови основи;
- геодезическа карта на котите;
- измерване на остатъчна влага;
- механично шлайфане;
- фрезоване;
- дробеструене;
- ремонт на пукнатини;
- свързващи мостове;
- разделителни мембрани;
- периферни акустични ленти;
- подова топлоизолация;
- подова звукоизолация;
- монтаж на армировъчни мрежи;
- фиброармиране;
- свързана циментова замазка;
- несвързана циментова замазка;
- плаваща циментова замазка;
- машинна полусуха замазка;
- ръчно изпълнена замазка;
- замазка с наклон;
- замазка върху подово отопление;
- калциево-сулфатна течна замазка;
- калциево-сулфатна земно-влажна замазка;
- магнезитна замазка;
- мастик-асфалтова замазка;
- епоксидна замазка;
- полиуретан-циментова замазка;
- бързосъхнеща замазка;
- високоякостна замазка;
- лека замазка;
- пенобетонен подложен слой;
- EPS лека замазка;
- саморазливна циментова смес;
- саморазливна калциево-сулфатна смес;
- саморазливна смес за дървена основа;
- замазка за тежко колелно натоварване;
- декоративна циментова замазка;
- шлайфана замазка;
- фуги в замазки;
- фугови профили;
- грижи за циментова замазка;
- сушене и проветряване;
- отоплителен цикъл;
- шлайфане на калциево-сулфатна замазка;
- контрол на якостта;
- контрол на сцеплението;
- контрол на равнинността;
- контрол на остатъчната влага;
- защита до полагане на настилката;
- окончателно приемане.