1. Обща характеристика
Минералната вата е влакнест топлоизолационен материал, произведен от разтопени скални или стъклени суровини. Характеризира се с отлични топлоизолационни, пожарозащитни и акустични свойства. Подходяща е за фасадни системи, вътрешни преградни стени, покриви, тавани и инсталационни зони.
Основни предимства: негорим материал – клас A1; λ = 0.032–0.040 W/mK; висока паропропускливост; отлична шумоизолация; стабилност и дълготрайност.
2. Нормативна база бдс en
| № | Стандарт | Наименование / Област |
|---|
| 1 | БДС EN 13162 | Топлоизолационни продукти от минерална вата |
| 2 | БДС EN 13172 | Оценяване на съответствието на топлоизолации |
| 3 | БДС EN 13501-1 | Класификация по реакция на огън |
| 4 | БДС EN 14303 | Изолации за инсталации – минерална вата |
3. Материали и технически спецификации
| Материал | Технически параметри |
|---|
| Минерална вата (MW) | - Плътност: 40–150 kg/m³- λ: 0.034–0.040 W/mK- Негоримост: A1- Висока паропропускливост |
| Лепило за MW (ETICS) | - Разход: 4–6 kg/m²- Сцепление ≥ 0.08 MPa |
| Армировъчна мрежа | - 145–160 g/m², алкалноустойчива |
| Дюбели | - 6–10 бр./m² |
| Шпакловъчни смеси | - Обща дебелина 3–5 mm |
4. Технологична последователност
4.1. Подготовка на основата
- Почистване от прах, замърсявания и слаби участъци.
- Проверка на равнинност.
- Грундиране при нужда.
4.2. Монтаж на минерална вата
- Полагане без фуги и пролуки.
- Разминаване на фугите минимум 20 cm.
- Акуратно уплътняване около инсталации и отвори.
4.3. Лепене и дюбелиране (ETICS)
- Лепене по периферия + точки.
- Дюбели: 6–10 бр./m².
4.4. Армировъчен слой
- Полагане на първи слой шпакловка.
- Вграждане на мрежата с 10 cm застъпване.
- Втори изравнителен слой.
5. Контрол на качеството
| Проверка | Метод | Норма |
|---|
| Вид и плътност на MW | Проверка по сертификат | Съгл. БДС EN 13162 |
| λ-стойност | Проверка по декларация | 0.034–0.040 W/mK |
| Поставяне на плочи | Оглед | Плътно без фуги |
| Разминаване на фугите | Проверка | ≥ 20 cm |
| Брой дюбели | Броене | 6–10 бр./m² |
| Армировъчен слой | Оглед | Пълно вграждане, застъпване ≥ 10 cm |
| Дебелина на слоя | Измерване | 3–5 mm |
| Финална повърхност | Оглед | Без пукнатини и кухини |
6. Разходни норми
6.1. Материали
| Материал | Единица | Разход |
|---|
| Лепило за MW | kg/m² | 4–6 |
| Дюбели | бр./m² | 6–10 |
| Армировъчна мрежа | m²/m² | 1.05 |
| Грунд | l/m² | 0.2–0.3 |
| Шпакловка | kg/m² | 4–5 |
6.2. Труд
| Вид работа | Единица | Разход |
|---|
| Монтаж на MW | чел.-часа/m² | 0.30–0.40 |
| Лепене | чел.-часа/m² | 0.30–0.40 |
| Дюбелиране | чел.-часа/m² | 0.10–0.20 |
| Армировка | чел.-часа/m² | 0.25–0.35 |
6.3. Машини
| Машина | Единица | Разход |
|---|
| Бъркачка | маш.-часа/m² | 0.02–0.05 |
| Перфоратор | маш.-часа/m² | 0.03–0.06 |
| Инструменти за рязане | маш.-часа/m² | 0.02–0.04 |
7. Безопасни условия на труд
- Задължителни ЛПС: ръкавици, очила, маска.
- При работа с вата – защита на кожата и дихателните пътища.
- При работа на височина – обезопасени скелета.
- Спазване на Наредба №2/2004 и №7/1999.
8. Приемане на работите
- Проверка за равнинност.
- Контрол на дебелината.
- Плътно и коректно поставяне на вата.
- Протокол за скрити работи.
- Сертификати за материалите.
9. Видове минерална вата (mw)
(каменна и стъклена, по EN 13162)
Минералната вата MW включва два основни типа:
- Каменна (базалтова) вата – MW (Rock Wool)
- Стъклена вата – MW (Glass Wool)
И двете попадат под стандарт EN 13162: Топлоизолационни продукти – производствени характеристики на MW.
9. 1 дебелини на минерална вата
Стандартни дебелини (в мм):
20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200
Допълнителни (за покриви):
220, 240, 260, 280, 300 mm
Стъклената и каменната вата покриват почти еднакви дебелини.
9. 2 стандартни размери на минерална вата
9.2.1. Плочи (най-често):
| Размер | Приложение |
|---|
| 1000 × 600 mm | ETICS, фасади, прегради |
| 1200 × 600 mm | Покриви и подове |
| 1200 × 500 mm | Твърди фасадни плочи |
| 600 × 600 mm | Акустични панели |
9.2.2. Рола MW:
- Дължина: 4–18 m
- Ширина: 600–1200 mm
- Дебелина: 30–200 mm
9.2.3. Ламели (за фасади и цилиндри):
- 1000 × 200 mm
- 1000 × 300 mm
- 1200 × 200 mm
9. 3 плътности на минералната вата
Минералната вата има най-широк диапазон от плътности в строителството.
9.3.1. каменна вата (rockwool / paroc)
| Вид | Плътност (kg/m³) | Приложение |
|---|
| Лека | 30–50 | Ненатоварени зони, прегради |
| Средна | 60–80 | Покриви, фасади, греди |
| Твърда | 90–120 | Фасади, вентилируеми системи |
| Много твърда | 130–180 | ETICS плочи, цокъл |
| Подова / натоварваема | 150–250 | Подове, индустрия |
| Пожарозащитна | 80–150 | Пожарни прегради, инсталации |
9.3.2. стъклена вата (isover / ursa)
| Вид | Плътност | Приложение |
|---|
| Рола | 10–20 kg/m³ | Тавани, покриви |
| Леки плочи | 20–40 kg/m³ | Прегради |
| Акустични плочи | 40–70 kg/m³ | Студиа, офиси |
| Фасадни (рядко) | 70–100 kg/m³ | ETICS и вентилируеми |
9. 4 топлотехнически характеристики
| Вид | λ (W/mK) |
|---|
| Каменна вата | 0.035–0.041 |
| Стъклена вата | 0.032–0.040 |
| Акустична MW | 0.036–0.042 |
Стъклената вата има най-ниска λ → най-добра топлоизолация.
9. 5 механични характеристики
9.5.1. Якост на натиск (CS 10):
| Материал | Якост |
|---|
| Мека MW | 5–20 kPa |
| Средна MW | 20–70 kPa |
| Твърда MW | 80–150 kPa |
| Подова MW | ≥ 150–250 kPa |
9.5.2. Якост на опън (TR)
(важно за фасади)
- Стандартни фасадни плочи: TR ≥ 10 kPa
- ETICS плочи: TR ≥ 15–30 kPa
- Двуплътностни: TR ≥ 20 kPa
9. 6 паропропускливост и влагоустойчивост
Минерална вата е паропропусклива:
Водопоглъщане:
- ≤ 0.5–1 kg/m² (каменна)
- ≤ 1–2 kg/m² (стъклена)
Поведение при пожар:
- Клас A1 (негорима)
- Без отделяне на токсични газове
9. 7 класификация по приложение (en 13162)
| Приложение | Маркировка | Характеристика |
|---|
| Подове | MW-CS(10)150–200 | Натиск ≥ 150–200 kPa |
| Фасади (ETICS) | MW-EN13162 + TR15–20 | Опън ≥ 15–20 kPa |
| Вентилируеми фасади | MW-CS(10)60–80 | Средна якост |
| Покриви | MW-EN13162 + CS(10)30–80 | Между греди |
| Акустика | MW-EN13162 | Ниска плътност |
| Пожарозащита | A1 | Негорима |
9. 8 най-използвани комбинации (таблица)
| Приложение | Вид MW | Плътност | Дебелини |
|---|
| ETICS фасади | Каменна вата | 90–150 kg/m³ | 50–200 mm |
| Вентилируеми фасади | Каменна вата | 60–100 kg/m³ | 60–200 mm |
| Вътрешни прегради | Стъклена вата | 12–40 kg/m³ | 50–100 mm |
| Покриви (скатни) | Стъклена или каменна | 20–60 kg/m³ | 100–200 mm |
| Покриви (плоски) | Каменна вата твърда | 120–200 kg/m³ | 40–150 mm |
| Подове | Каменна вата твърда | 150–250 kg/m³ | 30–120 mm |
| Акустика | Стъклена/каменна | 20–70 kg/m³ | 40–100 mm |
| Пожарозащита | Каменна вата | 100–150 kg/m³ | 40–120 mm |